2019 USATE Final Prize List

1-5th  Place teams
1.	Princeton Orange – Denis Barry Award
2.	Chess NYC 1st Kings
3.	Princeton Black
4.	Tuhnm's Triple Threat
5.	The Rook of Mormon
Rating Prizes:
Under: 2100: Masters of the Exchange
Under: 2000: We Won't Come Short of Winning
Under: 1900: Li Kingsmen
Under: 1800: Draw Blood Not Chess
Under: 1700: Magbutt Fartlessons 
Under: 1600: Cornell B 
Under: 1500: Team Salami
Under: 1400: AcademyTY
Under: 1300: Team Inovation Center
Under: 1200: Can You Don't
Under: 1000: Hopkins School Grey

Top College Team (Same School): Brown Chess Team
Top HS Team (Grades 9-12 Same School): Hopkins School Maroon
Top Middle School (Grades 5-9 Same School): SA Hudson Yards
Top Elementary School (Grades K-6 Same School): Detention in the Center
Top 2 Scholastic Teams (Mixed Schools Okay) (Collins Award)
1.	STONEWALL DEFENSE SHUTDOWN
2.	ZZZ...Quiet Moves
Mixed Doubles (2 Males, 2 Females, No Alternates): If We Don't Win Its Rigged
Seniors (Over 50): SENIOR BLUES NO WAY
Company Team (Same Employer): Impact Coaching Network
Family (4 Family Members): Chess Fun Way

Top States:	
Connecticut: Connecticut's Finest
Delaware: Black Pawnther
Maryland: Sons of Bishops
Massachusetts: 4 Fish No Fins
New Jersey: West Orange Kings
New York (Benjamin Award): Chess NYC 1st Kings
Pennsylvania: Masters of the Exchange
Rhode Island: Brown Chess Team
	Virginia: Blunders Be Gone
Top Future Team (Under Age 10): 4 Knights U10
Top Military Team: H20-0-0
Top Military College – Naval Academy
Top Parent/Child (2 pairs, One Parent, One Child): R to D2
Top Gimmick: Prawn Sacrifice
Top Youth – The Incredibles
Best Name – Magnus Smoked Caruana
	          Runer Up: Brett Kavanugh Touched My Queen

Upset Prizes:
Round 1:  470 points Du, Calvin, FRANK'S CHESS ACADEMY
Round 2:  711 points Dailis, Ian, HOPKINS SCHOOL GREY TEAM
Round 3: 1006 points Gong, Alex, CRTL ALT DELETE 
Round 4:  950 points Borra, Saanvi, Cornell D
Round 5: 1024 points Minhas, Veertegh S, CHESSAHOLICS THREE
Round 6:  679 Kashyap, Manish B, CKQ INCREDIBLES

6-0 Board Scores Board 1: 
    1 Tuhrim, Richard, Tuhnm's Triple Threat       2371   6.0
   2 Bartell, Thomas, BONE                        2517   6.0
   3 Norowitz, Yaacov, JACK - JACK ATTACK         2494   6.0
   4 Solon, Nathan, Tactical Shots                2398   6.0

6-0 Board Scores Board 2:
   1 Tanenbaum, Zachary, STONEWALL DEFENSE SHUTDO 2241   6.0
   2 Balleisen, Aaron S, PRINCETON BLACK          2303   6.0
   3 Pressman, Leif, RESIDENT GM                  2442   6.0

6-0 Board Scores Board 3:
   1 Ashmun, Frank Lee, AMERICAN CHESS, PREMIER C 2101   6.0
   2 Yang, Christopher, PRINCETON BLACK           2285   6.0

6-0 Board Scores Board 4:
    1 Dong, Samantha, TO ALL THE OPPONENTS WEVE BE 1842   6.0
   2 Peastrel, Mark, RYATT SQUAD                  1276   6.0
   3 Umapathy, Vrithik, CKQ SCISSORS              1906   6.0
   4 RUIZ MAUTINO, ARTURO FLORENTI, Cornell A     nnnn   6.0
   5 Chang, Perryn, BRANDYWINE KNIGHTS            1794   6.0
   6 Morris-Suzuki, Sop, #ME2-E4                  2131   6.0

Top Alternates:  
1. Zhu, Florina, KUNG FU PANDA                  1494   4.0