U.S. Amateur Team East Champions

1971

Franklin Mercantile CC Mike Shahade, Arnold Chertkov, Myron Zelitch, Eugene Seligson

1972

Penn State CC Donald Byrne, Dan Heisman, Steve Wexlar, Bill Beckman, Jim Joachin

1973

The Independents Edgar T. McCormick, Edward Allen, Steve Pozarek, Charles Adkins

1974

Temple University Mike Pastor, Bruce Rind, Harvey Bradlow, Joseph Schwing

1975

GSCA Four Ken Regan, John Fedorowicz, Edward Babinski Jr., Tyler Cowen

1976

GSCA Four Ken Regan, John Fedorowicz, Tyler Cowen, Michael Wilder

1977

Mahko Ornst Damian Dottin, Sunil Weeramantry, Jasper Chin, Doug Brown

1978

Westfield Winners Stephen Stoyko, Stephen Pozarek, Saul Wanetick, John McCarthy

1979

Mahko Ornst Doug Brown, Timothy Lee, David Gertler, Harold Bogner

1980

Heraldica Imports Roman Dzindzichashvili, Jose Cuchi, Jose Saenz, Ignatio Yepes

1981

The Materialists Eugene Meyer, Robin Spital, Gordon Zalar, Peter McClusky

1982

Metalhead ‘N’ Mutants Tony Renna, Jonathan Schroer, Andrew Metrick, John Kennedy

1983

The Costigan Team Thomas Costigan, William Costigan, Andrew Costigan, Richard Costigan

1984

Collins’ Kids Vasity Stuart Rachels, John Litvinchuk, David Peters, Marcos Robert

1985

We Don’t Have One George Krauss, Robert Miller, David Gertler, Sam Waldner

1986

Ace Reporter Tisdall Michael Rohde, Mark Ginsburg, Leonid Bass, Julia Sarwer

1987

Walk Your Dog Michael Feinstein, William Mason, Robin Cunningham, David Greenstein

1988

Bergen County Chess Council Aviv Friedman, Jose Lahoz, Lee Rutowski, Jonathan Beeson

1989

Rube V. Rubenchik, R. Shocron, D. Rubinsky, R. Rubenchik

1990

Walk Your Dog 3 Michael Feinstein, William Mason, Seth Rothman, Paul Gordon

1991

Collins’ Kids Graduates John Litvinchuk, Sal Matera, William Lombardy, Joe Ippolito

1992

Made in the USA David Arnett, Josh Waitzkin, Eliot Lum, Dan Benjamin

1993

Bonin the USA Jay Bonin, Mark Ritter, Harold Stenzel, Dan O’Hanlon

1994

Jimi Hendrix Exp Ilya Gurevich, Mark Ginsburg, Victor Frias, Chris Kendrex, Steven Kendrex

1995

Brooklyn College “A” Genady Sagalchik, Alex Kalikshteyn, Yuri Alpshun, Joe Valentin

1996

Westfield CC Robin Cunningham, Todd Lunna, Jason Cohen, Jerry Berkowitz, Yaacov Norowitz

1997

Kgovsky’s Killers Igor Schliperman, Mark Kurtzman, Stan Kotlyar, Nathan Shnaidman

1998

WWW.ChessSuperstore Anatoly Karpov, Ron Henley, Irina Krush, Albert Pinnella

1999

1999 Clinton-Insufficient Lusing Chances Jim West, Mike Shapiro, Alan Kantor, David Sichel, Mel Rappaport

2000

Total Brutality Philip Songe, Savdin Robovic, Igor Schliperman, Mark Kurtzman

2001

Zen and the Art of Bisguier Ron Burnett, Art Bisguier, Sergio Almeida, Noach Belcher

2002

Weera Family Hikaru Nakamura, Sunil Weeramantry, Asuka Nakamura, Michael Ellenbogen

2003

UTD Orange Andrei Zaremba, Dennis Rylander, Ali Morsaedi, Clem Rendon

2004

Dean Ippolito LLC (Stanislav Kriventso, Den Ippolito, Mike Bernshteyn, Scott Lalli)

2005

My 60 Memorable Chess Rants (Eli Vavsha, Samson Benen, Joshua Bromberg, Evan Rosenberg)

2006

My G8 Predecessors (Charles Riotdan, Alex Cherniak, Lawyer Times, Charlie Mays)

2007

Beavis and Buttvinnik (James Critelli, Evan Turtel, Nick Panico III, Evan Rabin, Alan Kantor)

2008

GGGg (Zvia Izoria, Eugen Perelshteyn, Roman Dzindzichashvili, Stephen Fanning)

2009

The Palin Gambit (Paul MacIntyre, Brian Hulse, Libardo Rueda, Alan Price)

2010

Cambridge Springers (Joe Fang, Bill Kelleher, Vesna Dimtrijevic, Leonard Morrisey, Anatoly Levin)

2011

West Orange Krush (Jose Fernandez, Peter Radmosky, Vistor Rosas, Mike Zlotnikov)

2012

Forking with Tebow’s Knights Never Leads to Mate ( Robert Hess, Peter Hess, Shawn Windell, Zachary Weiner)

2013

Princeton University (Michael Lee, Andrew Ng , Dylan Mooching Xue, Leo Kang