U.S. Amateur Team East Champions

U.S. Amateur Team East Champions 1971 – Present

  • 1971 Franklin Mercantile CC Mike Shahade, Arnold Chertkov, Myron Zelitch, Eugene Seligson
  • 1972 Penn State CC Donald Byrne, Dan Heisman, Steve Wexlar, Bill Beckman, Jim Joachin
  • 1973 The Independents Edgar T. McCormick, Edward Allen, Steve Pozarek, Charles Adkins
  • 1974 Temple University Mike Pastor, Bruce Rind, Harvey Bradlow, Joseph Schwing
  • 1975 GSCA Four Ken Regan, John Fedorowicz, Edward Babinski Jr., Tyler Cowen
  • 1976 GSCA Four Ken Regan, John Fedorowicz, Tyler Cowen, Michael Wilder
  • 1977 Mahko Ornst Damian Dottin, Sunil Weeramantry, Jasper Chin, Doug Brown
  • 1978 Westfield Winners Stephen Stoyko, Stephen Pozarek, Saul Wanetick, John McCarthy
  • 1979 Mahko Ornst Doug Brown, Timothy Lee, David Gertler, Harold Bogner
  • 1980 Heraldica Imports Roman Dzindzichashvili, Jose Cuchi, Jose Saenz, Ignatio Yepes
  • 1981 The Materialists Eugene Meyer, Robin Spital, Gordon Zalar, Peter McClusky
  • 1982 Metalhead ‘N’ Mutants Tony Renna, Jonathan Schroer, Andrew Metrick, John Kennedy
  • 1983 The Costigan Team Thomas Costigan, William Costigan, Andrew Costigan, Richard Costigan
  • 1984 Collins’ Kids Vasity Stuart Rachels, John Litvinchuk, David Peters, Marcos Robert
  • 1985 We Don’t Have One George Krauss, Robert Miller, David Gertler, Sam Waldner
  • 1986 Ace Reporter Tisdall Michael Rohde, Mark Ginsburg, Leonid Bass, Julia Sarwer
  • 1987 Walk Your Dog Michael Feinstein, William Mason, Robin Cunningham, David Greenstein
  • 1988 Bergen County Chess Council Aviv Friedman, Jose Lahoz, Lee Rutowski, Jonathan Beeson
  • 1989 Rube V. Rubenchik, R. Shocron, D. Rubinsky, R. Rubenchik
  • 1990 Walk Your Dog 3 Michael Feinstein, William Mason, Seth Rothman, Paul Gordon
  • 1991 Collins’ Kids Graduates John Litvinchuk, Sal Matera, William Lombardy, Joe Ippolito
  • 1992 Made in the USA David Arnett, Josh Waitzkin, Eliot Lum, Dan Benjamin
  • 1993 Bonin the USA Jay Bonin, Mark Ritter, Harold Stenzel, Dan O’Hanlon
  • 1994 Jimi Hendrix Exp Ilya Gurevich, Mark Ginsburg, Victor Frias, Chris Kendrex, Steven Kendrex
  • 1995 Brooklyn College “A” Genady Sagalchik, Alex Kalikshteyn, Yuri Alpshun, Joe Valentin
  • 1996 Westfield CC Robin Cunningham, Todd Lunna, Jason Cohen, Jerry Berkowitz, Yaacov Norowitz
  • 1997 Kgovsky’s Killers Igor Schliperman, Mark Kurtzman, Stan Kotlyar, Nathan Shnaidman
  • 1998 WWW.ChessSuperstore Anatoly Karpov, Ron Henley, Irina Krush, Albert Pinnella
  • Light Blue Dyllan McClain, Nathan Resika, Brian Hulse, Alan Price
  • 1999 Clinton-Insufficient Lusing Chances Jim West, Mike Shapiro, Alan Kantor, David Sichel, Mel Rappaport
  • 2000 Total Brutality Philip Songe, Savdin Robovic, Igor Schliperman, Mark Kurtzman
  • 2001 Zen and the Art of Bisguier Ron Burnett, Art Bisguier, Sergio Almeida, Noach Belcher
  • 2002 Weera Family Hikaru Nakamura, Sunil Weeramantry, Asuka Nakamura, Michael Ellenbogen
  • 2003 UTD Orange Andrei Zaremba, Dennis Rylander, Ali Morsaedi, Clem Rendon
  • 2004 Dean Ippolito LLC (Stanislav Kriventso, Den Ippolito, Mike Bernshteyn, Scott Lalli)
  • 2005 My 60 Memorable Chess Rants (Eli Vavsha, Samson Benen, Joshua Bromberg, Evan Rosenberg)
  • 2006 My G8 Predecessors (Charles Riotdan, Alex Cherniak, Lawyer Times, Charlie Mays)
  • 2007 Beavis and Buttvinnik (James Critelli, Evan Turtel, Nick Panico III, Evan Rabin, Alan Kantor)
  • 2008 GGGg (Zvia Izoria, Eugen Perelshteyn, Roman Dzindzichashvili, Stephen Fanning)
  • 2009 The Palin Gambit (Paul MacIntyre, Brian Hulse, Libardo Rueda, Alan Price)
  • 2010 Cambridge Springers (Joe Fang, Bill Kelleher, Vesna Dimtrijevic, Leonard Morrisey, Anatoly Levin)
  • 2011 West Orange Krush (Jose Fernandez, Peter Radmosky, Vistor Rosas, Mike Zlotnikov)
  • 2012 Forking with Tebow’s Knights Never Leads to Mate ( Robert Hess, Peter Hess, Shawn Windell, Zachary Weiner)
  • 2013 Princeton University (Michael Lee, Andrew Ng , Dylan Mooching Xue, Leo Kang